Õppeaasta
Õppeaasta jaguneb kolmeks õppeperioodiks. Igal perioodil on uus tunniplaan. Ühes perioodis (kokku üldjuhul 11 nädalat) õpib õpilane 10-11 kursust ehk keskendub korraga vähematele õppeainetele.
Vaheajad
Õppeaastas on viis vaheaega: sügis-, jõulu-, talve-, kevad- ja suvevaheaeg. 5 vaheaega võimaldab õppekoormust võrdsemalt jagada ning on õpilas- ja õpetajasõbralik.
Perioodõpe
Iga perioodi 10. nädal on arvestuste nädal, mille jooksul toimub õpitud teadmiste kokkuvõtlik hindamine (arvestustööd 4 erinevas õppeaines). Perioodi viimane (11.) nädal on valikainete nädal, mil õpitakse ainult valikkursuseid (sh G1 aastal Võru kursust ja G2 aastal riigikaitset). Sõltuvalt kooli aastaplaanist võib periood olla ka 12 nädalat pikk (10 nädalat kohustuslike kursuste õpet, 11. nädal arvestuste ja 12. nädal valikainete nädal).
1.-9. NÄDAL
Tavaline õppetöö
10. NÄDAL
Arvestuste nädal
11. NÄDAL
Valikainete nädal
Tundide arv ja pikkus
Tunnid algavad kell 8.30 ja üks tund on 75 minutit pikk, 1 kursus = 2 x 75-minutilist tundi nädalas ühe perioodi jooksul. Ühel koolipäeval toimub 4-5 tundi. Õppetundidele lisanduvad klassijuhataja- /mentortund ning vajadusel järele- ja ümbervastamised (“Õnnetund”).
Hindamine
Õppe jooksval hindamisel kasutatakse eristavat (protsendid) ja mitteeristavat (“arvestatud”, “mittearvestatud”) hindamist. Kokkuvõtliku kursuse- ja kooliastmehinde välja panemisel kasutatakse eristavat (viiepallisüsteem) ja mitteeristavat hindamist. Moodul- ja valikkursuste puhul kasutatakse mitteeristavat hindamist.
Võõrkeeled ja valikained
B2 keeleoskustasemel (põhikoolis üldjuhul A-võõrkeel) on võimalik õppida inglise keelt, B1 keeleoskustasemel (põhikoolis üldiselt B-võõrkeel) on võimalik õppida vene või saksa keelt.
Iga perioodi lõpus (G1 õpilasel esimese kahe perioodi lõpus) toimub ülekooliline valikainete nädal, mille jooksul on võimalus igal õpilasel arendada oma oskusi ja teadmisi huvipakkuvas valdkonnas. Nädala jooksul õpib õpilane ühte valikainet. Valikaineid õpetavad Võru Gümnaasiumi õpetajad ja koostööpartnerid. Näiteks 2023/2024. õppeaastal on õpilastel valida umbes 60 erineva valikkursuse vahel. Valikainetele registreerumine toimub iga õppeaasta alguses.
Riigieksamite korraldus
Iga abiturient peab gümnaasiumi lõpetamiseks sooritama eesti keele, matemaatika ja võõrkeele riigieksami.
– Eesti keele riigieksam on kohustuslik kõikidele eesti õppekeelega õpilastele. Õpilane registreerub hiljemalt 20. jaanuaril 2025. a.
– Matemaatika puhul on võimalus valida kitsa matemaatika ainekava või laia matemaatika ainekava järgi koostatud riigieksam. Õpilane teeb valiku ja registreerub hiljemalt 20. jaanuaril 2025. a.
– Võõrkeele riigieksami puhul võib õpilane 1) valida inglise keele riigieksami (mõõdab keeleoskust nii B1- kui ka B2-tasemel) või riigieksamiga võrdsustatud Haridus- ja Noorteameti korraldatava rahvusvaheliselt tunnustatud inglise keele eksami (C1 Advanced); 2) lisaks valida riigieksamiga võrdsustatud Haridus- ja Noorteameti korraldatava rahvusvaheliselt tunnustatud prantsuse, saksa või vene keele eksami B1- või B2-keeleoskustasemel; 3) esitada riigieksami asendamiseks omal kulul varem sooritatud ja riigi poolt tunnustatud rahvusvahelise inglise, prantsuse, saksa või vene keele vähemalt B1-tasemel keeleoskust tõendava eksami tunnistuse/diplomi, mille vastavust originaalile kinnitab kool.
Kui õpilane on otsustanud sooritada rahvusvaheliselt tunnustatud ning Haridus- ja Noorteameti poolt korraldatava võõrkeele eksami, siis peab ta end ise registreerima vastava keele eksamile EISs (välja arvatud Saksa II astme keelediplomi ja Saksa üldise kõrgkooliküpsuse saksa keele eksam). Rahvusvaheliste võõrkeele eksamite puhul küsitakse rohkem isikuandmeid kui riigieksamitel. Nõue tuleneb rahvusvaheliste testimisasutustega sõlmitud koostöölepetest. Saksa II astme keelediplomi ja Saksa üldise kõrgkooliküpsuse sakse keele eksam puhul kannab õpilased EIS-i Haridus- ja Noorteamet.
Õpilane, kelle tulemus ei ole piisav keeletaseme tunnistuse saamiseks, lõpetab gümnaasiumi, kui on saavutanud vähemalt ühe protsendi maksimaalsest tulemusest. Haridus- ja Noorteameti kaudu sooritatud rahvusvahelise võõrkeele eksami puhul ei ole koolil vaja esitada tunnistuse koopiat.
Kui õpilane on varem omal käel sooritanud eespool nimetatud keeltes vähemalt B1-keeleoskustaseme rahvusvaheliselt tunnustatud eksami ja soovib sellega asendada võõrkeele riigieksami, siis peab ta esitama tunnistuse/tõendi koolile hiljemalt 20. jaanuaril 2025. a. Sellisel juhul õpilane end võõrkeeleeksamile registreerima ei pea, vaid kool saadab Haridus- ja Noorteametile võõrkeeleeksami tunnistuse ning selle lisade koopiad, mille vastavust originaalile kool kinnitab, 1. veebruariks 2025. a.
Täpsemat informatsiooni 2024. aasta riigieksamite ja rahvusvaheliste võõrkeeleeksamite ülesehituse ja sisu kohta ning näidisülesanded leiate Harno veebilehelt.
Riigieksamite tulemused
Viimased eksamitulemused on teada hiljemalt juunikuu keskel, õpilastele väljastatakse elektroonilised riigieksamitunnistused hiljemalt 2025. a juuni keskpaigaks.
Lisainfo: Annely Hindrikson (annely.hindrikson@voru.edu.ee)
Riigieksamitele registreerimine
Iga õpilane peab riigieksamitele registreeruma ISE. Riigieksamitele registreerimine toimub Eksamite Infosüsteemis (EIS). Süsteemi on võimalik siseneda ID-kaardi, mobiil-ID, Smart-ID või HARID abil. Kui õpilasele ei eelnimetatud võimalused ei sobi, saab ta parooli kooli õppejuhilt (NB! Palume sellest vähemalt üks tööpäev varem teada anda!). Lisainfo, sh registreerimise juhendid on toodud siin.
Koolieksami korraldus
Õpilased valivad koolieksami aine 1. märtsiks. Valimine ja lisainfo Stuudiumist.
Koolieksamipassid:
(Tulevad peagi)
* Ajalugu
* Bioloogia
* Füüsika
* Geograafia
* Keemia
* Kehaline kasvatus
* Kirjandus
* Kunst ja muusika
* Saksa keel B1
* Vene keel B1
* Ühiskonnaõpetus
Lisainfo: Annely Hindrikson (annely.hindrikson@voru.edu.ee)
Uurimis- ja praktiline töö
Õpilasuurimuse ja praktilise töö juhend
Õpilasuurimuse/praktilise töö teema valimise avaldus
Retsensioon (uurimistöö)
Retsensioon (praktiline töö)
Informaatikatunni õppematerjal “Abiks UPT vormistajale”
Esitluse koostamise juhend
Kaitstud tööd 2023/2024. õppeaastal
Kaitstud tööd 2022/2023. õppeaastal
Kaitstud tööd 2021/2022. õppeaastal
Kaitstud tööd 2020/2021. õppeaastal
Kaitstud tööd 2019/2020. õppeaastal
Kaitstud tööd 2018/2019. õppeaastal
Kaitstud tööd 2017/2018. õppeaastal
Kaitstud tööd 2016/2017. õppeaastal
Kaitstud tööd 2015/2016. õppeaastal