NB! Hetkel õpilasnõustajat koolis ei tööta. Küsimuste jms korral palume pöörduda klassijuhataja ja/või direktori/õppejuhi poole!

Võru Gümnaasiumis töötab õpilasnõustaja, kelle tegevuse eesmärgiks on nõustada õpilasi erinevates olukordades (nt õppimisprobleemide korral). Lisaks korraldab õpilasnõustaja õpilaste teavitamist edasiõppimise võimalustest ja tööturu üldistest suundumustest ning tagab karjääriplaneerimise info kättesaadavuse.

Millal pöörduda õpilasnõustaja poole?

Ei ole olemas inimest, kel poleks kunagi muresid. Alati ei saa ja ei pea me kõigega ise hakkama saama. Miks pusida üksi lahenduste kallal, kui on võimalik kergemalt ja kiiremini nõuandeid ning toetust saada. Ära jää kunagi oma murega üksi! Tule ja räägi ning küsi nõu. Kui mured liiga kauaks lahenduseta jäävad, siis on hiljem neid ka keerulisem lahendada.

Õpilasnõustaja ei räägi sinu murest teistele ja ei hakka arvustavaid hinnanguid andma või diagnoosima. Ta on lihtsalt keegi, kellele oma muret jagada ja nõu küsida. Õpilasnõustaja on olemas nii õpilastele, vanematele kui ka õpetajatele.

Õpilastele

Tule ja räägi, kui:

• Oled mures iseenda või oma lähedase pärast.

• Sa ei tule enam toime / ei jaksa tulla toime oma igapäevaste kohustustega, õppimisega.
  • Oled emotsionaalse, vaimse, füüsilise või seksuaalse vägivalla ohver või tead kedagi, kes on.
  • Sul on probleeme suhtlemisega.
  • Vajad abi enesemääratlemisel, soovid kutse- või karjäärinõustamist.
  • Sul on probleeme erinevate sõltuvustega.
  • Sa oled konfliktis lähedase inimese või õpetajaga.
  • Tunned end üksikuna ja vajad ärakuulamist, mõistmist või tahad end lihtsalt tühjaks rääkida.
  • Oled kaotanud lähedase või on juhtunud midagi muud ootamatut.
  • Vajad lihtsalt informatsiooni.

Vanematele ja õpetajatele

Õige aeg pöörduda koolipsühholoogi poole on siis, kui:

• Lapse käitumine on muutunud.
  • On tehtud kodu-kool koostööd, kuid mured püsivad. Nii õpetaja kui ka vanem on lapsega rääkinud, aga see pole muutust toonud.
  • Tahad lihtsalt mõnele oma küsimusele vastust.

Kasulikku

Õpilastele

Kui Sul on mure, siis uuri järgmisi linke:

• Rajaleidja.ee Siit leiad palju huvitavat, et uurida iseennast ja oma tulevikku planeerida.
  • Lahendus.net Kui Sul on mure, siis kirjuta noortele, kes Sind aitavad.
  • Lapsemure.ee Kui Sul on mure ja Sul ei ole kellegagi rääkida või kui Sa tahad midagi küsida, siis kirjuta siia.
  • Amor.ee Amor Internetinõustamine on Eesti Seksuaaltervise Liidu (ESTL) seksuaal- ja reproduktiivtervisealane infolehekülg. Anonüümne interneti teel nõu küsimise võimalus on mõeldud eelkõige kuni 24-aastastele noortele.
  • Kliinik.ee Siin saad küsida nõu arstidelt.
  • Tallinna Laste Turvakeskus
  • Perekeskus Sina ja Mina foorumist leiad noortele mõeldud foorumi.
  • Lasteabi
  • Kooli.ee
  • Usaldustelefon – Sul on olemas võimalus tööpäeviti kella 10:00st kuni kella 18:00ni vestelda psühholoogiga telefonil 6460770 (ainult lastele ja noorukitele) ning SKYPE internetitelefoni kaudu (otsi kasutaja nimega: lapsemure).

Vanematele ja õpetajatele

Kui otsid kohta, kuhu oma murega pöörduda:

Juhiseid edukaks õppimiseks

• Õpime õppima (Indrek Peil, Saaremaa Ühisgümnaasium)
    See lehekülg on loodud aitamaks efektiivsemalt õppida. Siit leiab teavet õppimise, mälu ja mõtlemise kohta ja siin saab ennast ka testida. Testitulemustele tuginedes soovitatakse, kuidas end arendada.
  • Tere tulemast kujundama oma õpioskusi! (Tartu Tervishoiukõrgkool)
    See lehekülg kirjeldab seda, mis on õppimine ning kuidas seda edukalt teha. Saad vastuse küsimustele, näiteks milline õppija sa oled või millised on sinu õpiharjumused. Leheküljel on ka erinevad testid.

Soovitused koolis hästi hakkama saamiseks:

1. Ärka hommikul õigel ajal;
  2. Söö korralikult;
  3. Jõua enne tundide algust kooli;
  4. Ole tunnis kohal;
  5. Tee ise õpetaja antud ülesanded ära;
  6. Kirjuta olulisem üles;
  7. Puhka pärast tundi/tunde;
  8. Tee kodused tööd, mõtle möödunud koolipäevale;
  9. Tee sporti, liigu vabas õhus;
  10. Mine õigel ajal magama;
  11. Julge otsida abi, kui sul on raske.