Reedel, 24. novembril toimus Võru Gümnaasiumis järjekorras teine Kagu-Eesti riigigümnaasiumide reaal- ja loodusteaduste päev Quantum, mis on suunatud õpilastele, kes huvituvad tõsiselt reaal- ja loodusteadustest ning valmistuvad aineolümpiaadideks, ning valdkonna õpetajatele arendamaks omavahelist koostööd.

Nii Valga, Võru kui Põlva gümnaasiumist osales kokku 27 õpilast, igast koolist 9: kolm 10. klassist, kolm 11. klassist ja kolm 12. klassist. Kolmeliikmelised võistkonnad moodustati klasside- ja koolideüleselt. Lahendati matemaatika-, füüsika-, keemia- ning geograafiaülesandeid, mille koostamisel tugineti erinevate konkursside ja olümpiaadide materjalidele ning kooliprogrammi raskematele näidistele. Näiteks bioloogias pidid õpilased võrdlema inimese ja kahepaikse ebrüogeneesi, teostama paberil valgusünteesi ette antud RNA alusel, ära tundma foto järgi raku arengufaasi, keemias tehti muuhulgas laboratoorset tööd, mille käigus tuvastati tundmatuid lahuseid. Füüsikas otsiti lahendusi vooluringi erinevate ühendusviiside korral, üritati tegevuse kirjelduse järgi ära tunda eesti füüsikuid, geograafias näidati oma teadmisi oktoobrikuiste ilmastikunähtuste tundmisel, püüti piltide järgi ära tunda maailma linnasid. Parimad selgitati ainete kaupa saavutatud punktisumma alusel.

Edukaim rühm koosseisus Katariina Kinnunen (PõG), Virgo Park (VaG) ja Joosep Aia (VõG) saavutas esikoha nii füüsikas kui geograafias; matemaatikas olid parimad Karl Jörgen Lööper (VõG), Selma Rein (PõG) ja Aljona Kritševskaja (VaG). Keemias saavutasid parima tulemuse Saara Denisov (VõG), Katrin Piirimaa (PõG) ja Eduard Rudi (VaG). Bioloogias võidutsesid Anete Püvi (VaG), Raido Kiss (VõG) ja Asso Kahre (PõG). Meeskonnatöö pani proovile õpilaste erinevad pädevused, õpiti nii ennast kui teisi paremini tundma, uues keskkonnas kohanema. Tagasiside põhjal tundub, et Quantum on oma koha leidnud ja seda oodatakse. Kohtume jälle uue kooliaasta 11. nädala reedel Võru Gümnaasiumis.

Annely Hindrikson
õppejuht